Results from the Chattanooga MotorCar Festival are in

Results from the Chattanooga MotorCar Festival are in(Image: Spark Plug Society)

The results from the 2019 Chattanooga MotorCar Festival, presented by DeFoor Brothers, are in.

Volkswagen of America sponsored the weekend event.

Concours Awards Classes 2 & 4

Class 2

Best of Class-#15–1928 Auburn 8-115 Speedster– Al & Barbara Mason – Purcellville,

VA

Outstanding in Class -#25 - 1934 Lincoln KB – Dennis Kiefer – Memphis, TN

Class 4

Best of Class - #21 – 1928 Isotta Fraschini 8A SS Roadster – Peter Boyle – Oil City, PA

Outstanding in Class - #22 – 1938 Steyr 220 Cabriolet – Peter Boyle – Oil City, PA

Time Trials Awards Groups 1-5:

Group 1 – Brass Era – Perry Freeman – 1918 American LaFrance

Group 2 – Prewar – Bill Stelcher – 1929 Ford Model A

Group 3 – Front-engined Grand Prix – Chip Wright – 1938 Wolseley Special

Group 4 – 50s-60s Small Bore – David Blakey – 1967 MGBGT

Group 5 – 50s-60s Big Bore – Joe Palmer – 1965 Shelby Mustang

Concours – “Best Paint Finish” - Presented by Barry Meguiar

1928 Auburn 8-115 – Al & Barbara Mason – Purcellville, VA

Concours Awards Classes 6-10

Class 6

Best of Class - #70 – 1932 Ford Roadster – Alan & Angie Johnson – Gadsden, AL

Outstanding in Class - #73 – 1932 Ford Roadster– Tom Hardy – Dalton, Ga.

Class 7

Best of Class – 1927 BMW R42 – John Landstrom – Norcross, GA

Outstanding in Class – 1931 Henderson KJ – John Landstrom – Norcross, GA

Class 8

Best of Class - #55 – 1960 Chevrolet Impala – Kayo Erwin – Soddy Daisy, TN

Outstanding in Class - #54 – 1958 DeSoto Firedome convertible – Brad Jones

–Greensboro, NC

Class 9

Best of Class - #37A – 1962 Chevrolet Corvette – NuNu Lowry – Ooltewah, TN

Outstanding in Class - #37 – 1962 Chevrolet Corvette – Steve & Kim Wittler – Soddy

Daisy, TN

Class 10

Best of Class - #42 – 1987 BMW 535i sedan – Steve & Kim Wittler – Soddy Daisy, TN

Outstanding in Class - #39B – 1957 BMW Isetta 300 – Joel Cheek – Newnan, GA

Time Trials Awards Groups 6-9

Group 6 – 70s Small bore – Norm Murdock – 1972 Ford Capri

Group 7 – 70s Big bore – Bill Elliott – 1970 Boss Mustang

Group 8 – Open Wheel – David Roberts – 1978 Lightning Indy Car

Group 9 – Can Am – Martin Lauber – 1966 Lola T70

Rallye Awards

Best Time – Randy Martin

People’s Choice – Mackenzie Jabaley

Time Trials (People’s Choice & FTD)

People’s Choice: Brian Johnson – 1928 Bentley 4-1/2 liter AND Corky Coker – 1910

Nyberg

FTD – Fastest Time of Day: Norm Murdock – 1972 Ford Capri

Concours Awards Classes - 11-13 & PC & BOS

Class 11

Best of Class - #78 – 1961 Porsche 356 Abarth Carrera – Robert Ingram – Durham, NC

Outstanding in Class - #67A – 1952 Porsche 356 Roadster – Robert Ingram – Durham,

NC

Class 11A

Best of Class - #83 – 1971 Porsche 911 Lightweight– Bob Bailey – Sarasota, FL

Outstanding in Class - #85 – 1989 Porsche 930 Turbo – Hartmut Von Seelen –

Greenwood, SC

Class 11B

Best of Class - #88 – 1954 Siata 200CS – Walter Eisenstark – Bluffton, SC

Outstanding in Class - #89 – 1959 OSCA Prototype – Peter Boyle – Oil City, PA

Class 12

Best of Class - #57 – 1965 Shelby GT 350 – Brent Galloway – Chesnee, SC

Outstanding in Class - #56 – 1965 Ford Mustang – Stacy Moore – Knoxville, TN

Class 13 – RACER CLASS

Best of Class - #9 – 1966 Lola T70 – Willis Woerheide – Hilton Head, SC

Outstanding in Class - #28 – 1963 Chevrolet Corvette Grand Sport – The Revs Institute,

Naples, FL

Hagerty Youth Awards

3rd Place - #81 – 1968 Porsche 912(built as 911) – Neil Bedwell – Atlanta, GA

2nd Place - #86 – 1992 Porsche 911 Turbo – Ray Shaffer – Atlanta, GA

1st Place - #105 – 2019 Ford GT – Bob Ida – Morganville, NJ

OVERALL CONCOURS

People’s Choice - #67C – 1961 Porsche 356 Outlaw – Jerry Peters – Braselton, GA

Timeless Elegance - #21 – 1928 Isotta Fraschini 8A SS Roadster – Peter Boyle – Oil

City, PA

Best of Show - #15 – 1928 Auburn 8-115 – Al & Barbara Mason – Purcellville, VA


close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending